fbpx

SEO 2024 – Trendy, które musisz wdrożyć, żeby osiągnąć sukces! [TOP 5]

Dodał(a): Dominik Bigosiński

29 lut, 2024
Trendy w SEO 2024

Gdy mówię o SEO 2024, mam na myśli przede wszystkim nowe wyzwania i trendy oraz rozwój obecnych rozwiązań. Co się zmieniło w SEO 2024 w stosunku do poprzedniego roku? Czy zmiany były na tyle istotne, aby o nich pisać? 

Owszem, mamy kilka kluczowych kwestii, które warto poruszyć, m.in.:

 1. Podejście do tworzenia treści – od teraz content musi być wyjątkowy w każdym calu, bo inaczej AI sobie z Tobą poradzi;
 2. Zmiana E-A-T na E-E-A-T – czyli dodanie pozornie nic nie znaczącej litery „E”, oznaczającej więcej, niż może Ci się wydawać;
 3. SGE – innowacja, która prawdopodobnie pomoże klientom podejmować świadome decyzje i zabierze ruch organiczny;
 4. Popularność wyszukiwarki Bing – rozwiązania AI pokazują, że Bing może w przyszłości zdobyć przewagę konkurencyjną na rynku;
 5. SEO dla wideo – Google kontynuuje priorytetyzację treści wideo (jest to łatwy sposób na dotarcie do klientów i spełnienie ich aktualnych oczekiwań).

Przejdźmy zatem do meritum – jakie trendy SEO w 2024 roku powinieneś wdrożyć, aby osiągnąć sukces rynkowy i zdobyć przewagę nad konkurencją?

Zaczynajmy!

#1 Trendy SEO 2024: Unikalny i wyjątkowy content ma znaczenie

Chcesz, aby Twoja strona internetowa lub sklep e-commerce ciągle się rozwijały? W takim razie musisz sprostać wymaganiom, jakie przynoszą trendy SEO 2024.

Stawiam, że w ostatnim roku wygenerowałeś lekko mówiąc sporo treści z ChatGPT 4, jednak myślałeś nad tym, czym dokładnie jest jakościowy content marketing? To tzw. wartość dodana do każdego wpisu, który tworzysz. Sztuką jest dodać coś więcej, niż konkurencja, pokazać swój unikalny punkt widzenia i pisać na bazie swoich doświadczeń, a nie TOP 10 SERP-ów z zagranicy.

Spraw, żeby Twoja strona WWW stała się wyjątkowa

Kiedy ostatni raz przeczytałeś książkę i posłużyłeś się informacjami, które były w niej zawarte, aby pokazać odbiorcy coś, o czym jeszcze nie wiedział?

Zadaj sobie pytanie, czy w ostatnim roku znalazłeś jakieś wyjątkowo ciekawe badania (np. przeprowadzone przez profesorów z Harvardu) i podzieliłeś się nimi na swoim blogu?

A może sam stworzyłeś super ciekawe case study, które później zainteresowało ludzi na tyle, że pozyskałeś 5 nowych klientów w ciągu 15 dni?

Dlaczego piszę o wyjątkowości? Ponieważ o ile ten rok i być może następny przejdziesz bez większych problemów (jeśli chodzi o tworzenie klasycznego contentu), to nie oszukujmy się – w kolejnych latach treści w Internecie będzie tak dużo, że nie wyróżnisz swojej firmy.

Wypowiedź CEO serwisu Authority Hacker (Gael Breton) na Twitterze w tematyce AI:

SEO 2024 - post Gael Breton

Content generowany na potęgę

Ludzie generują content na potęgę – używając Chat GPT, Jaspera i innych narzędzi do pisania, których można śmiało wymienić minimum kilkadziesiąt.

Jeszcze do 2022 roku, dopóki Chat GPT nie stał się na tyle popularny, tworzenie treści z tzw. mieszanki SERP-ów działało. Obecnie bez żadnych badań mogę śmiało stwierdzić, że agencje marketingowe i sklepy e-commerce tworzą minimum kilkukrotnie więcej treści niż w poprzednich latach i prawdopodobnie proporcja ta będzie ciągle się zwiększała.

Oznacza to, że jeżeli już dziś nie zmienisz swojej strategii content marketingowej i postawisz w większości na generowanie treści oraz ich korektę, w przyszłości na tym stracisz.

Obecnie warto myśleć „out of the box” i zastanowić się nad tworzeniem contentu, którego generatory nie są w stanie przygotować. Zaraz, zaraz… przecież Chat GPT stworzy każdego rodzaju treści. Tak, jednak niektóre z nich będą zbyt mało kompleksowe i rzeczowe, żeby mogły konkurować na rynku. Dlaczego? Ponieważ narzędzia nie będą miały wystarczających informacji.

Dlatego… odpuść sobie content, którego w sieci są dziesiątki tysięcy, m.in.:

 • Co to jest kreatyna?
 • Jakie są najlepsze ćwiczenia na rozrost klatki piersiowej?
 • Jak kontrolować emocje?

Pomyśl odwrotnie – jakiego rodzaju contentu jest mało, a następnie wyszukaj najbardziej odpowiednie tematy z największą liczbą wyszukiwań. W innym wypadku stracisz czas i pieniądze na powielanie tego samego, co w sieci już jest w setkach, tysiącach a może nawet dziesiątkach tysięcy (jeśli pomyślimy o zagranicznym rynku). 

Przykład? Z miłą chęcią.

Weźmy pod uwagę jedno z popularnych narzędzi AI, np. Homeworkify. Jeżeli masz bloga o AI, napisanie recenzji o tym narzędziu lub poradnika „How to” wydaje się najlepszym rozwiązaniem.

Przykładowe frazy na artykuł o Homeworkify z Ahrefs wyglądają następująco (razem z liczbą wyszukiwań):

Content generowany na potęgę

Liczba wyszukiwań jest w miarę OK, jednak serwisów, które o tym piszą jest również sporo – temat typowo afiliacyjny.

Jeżeli jednak zagłębisz się w tę tematykę, zobaczysz, że jest jedna fraza o dużej liczbie wyszukiwań, na którą konkurencja nie pisze lub robi to niesfornie, a mianowicie chegg unblur (4100 wyszukiwań miesięcznie).

„Chegg unblur” to fraza, którą wpisują w Google studenci nie dysponujący środkami na konto premium w Homeworkify.

Serwis, który jako jedyny napisał kompleksowy (i poprawny) poradnik o odblurowaniu tzw. chegga ma miesięczny ruch na poziomie 9 tysięcy wyłącznie z tej frazy. Gate2ai zajmuje się recenzjami narzędzi AI i jak widzisz – to właśnie nietuzinkowe podejście pozwoliło osiągnąć tej witrynie sukces (nawet pomimo małego DR, poniżej 30). Artykuł o cheggu generuje prawie 50% całego ruchu na stronie Gate2ai.

Ruch na stronie Gate2ai

To jak, nadal stawiasz wyłącznie na przeciętny i popularny content, czy może poświęcisz trochę czasu na research i znajdziesz tematy, na których możesz rzeczywiście wypromować swój serwis? Decyzja należy do Ciebie.

#2 Trendy SEO 2024: E-E-A-T zamiast E-A-T – drobna zmiana, wielkie znaczenie

15 grudnia 2022 roku na blogu Google Search Central pojawiło się oficjalne oświadczenie o E-E-A-T w tematyce specjalnego „E”, oznaczającego doświadczenie (experience).

Aktualizacja Google E-E-A-T

Oznacza to, że Twoje treści muszą być poparte doświadczeniami ekspertów. Podczas researchu na temat SEO 2024 natknąłem się na taki oto przykład artykułu:

Aktualizacja myślę, że na plus. Mnie osobiście jako czytelnika wielu blogów o marketingu ciekawią doświadczenia innych osób na temat, który mnie interesuje.

Możesz jednak to rozegrać również w nieco inny sposób. Jeżeli nie masz pomysłu na taki artykuł, po prostu zatrudnij różnych autorów tematycznych i podpisuj ich, stwórz im bio oraz podlinkuj ich witrynę. Dzięki temu dasz znać dla Google, że prowadzisz swój biznes zgodnie z otaczającymi trendami (jest to ważne szczególnie w sektorze YMYL).

#3 Trendy SEO 2024: Google Search Generative Experience jest bliską przyszłością

Trochę teorii: SGE to skrót od Search Generative Experience

Jest to eksperymentalna funkcja w wyszukiwarce Google, która wykorzystuje sztuczną inteligencję do generowania wyszukiwań opartych na AI. Są one wyświetlane w górnej części wyników wyszukiwania, aby zapewnić użytkownikom bardziej kompleksowe i pouczające informacje o ich zapytaniach. 

Aby to zobrazować, posłużę się zrzutem ekranu z oficjalnego wpisu Google na temat SGE, ponieważ obecnie (stan na 17.01.2024) mamy w Polsce dostępną wyłącznie fazę testów.

Google Search Generative Experience

A więc dalej uważasz, że tworzenie treści, których są tysiące jest dobrym rozwiązaniem? Nie ma szans!

SGE – o czym jeszcze powinieneś wiedzieć?

SGE może generować przeglądy na różne tematy, od bieżących wydarzeń po złożone tematy naukowe. Wyszukiwania są tworzone przez model uczenia maszynowego, który jest szkolony na ogromnym zbiorze danych tekstowych i kodów. Model może zrozumieć znaczenie zapytania użytkownika i wygenerować przegląd, który okaże się zarówno wyczerpujący, jak i trafny.

SGE jest nadal w fazie rozwoju, ale ma potencjał, aby radykalnie zmienić sposób wyszukiwania informacji. Może pomóc użytkownikom szybciej i łatwiej znaleźć potrzebne dane, a także zapewnić im bardziej kompleksowy research umożliwiający podejmowanie bardziej świadomych decyzji zakupowych.

A na koniec przykład procesu generowania treści w Google z pomocą SGE:

SGE

#4 Trendy SEO 2024: Bing staje się coraz bardziej popularny za sprawą Chat GPT

Końcówka 2023 roku pokazała, że Bing jest dwukrotnie bardziej popularny niż YANDEX, wyprzedzając również w znacznym stopniu Yahoo!, Baidu oraz DuckDuckGo. Kolejny rok = kolejny sukces wyszukiwarki Bing.

Google nadal przoduje, ale w kolejnych latach możemy się spodziewać, że gigant z Mountain View w końcu straci słynną „9” z przodu właśnie na rzecz wyszukiwarki Bing z Chatem GPT.

Popularność wyszukiwarki Bing w 2024 roku

#5 Trendy SEO 2024: SEO dla treści… wideo!

Według statystyk marketingowych serwisu Wyzowl, aż 51% odbiorców najchętniej udostępnia treści wideo (oraz inny content tego rodzaju) a 89% osób stwierdziło, że obejrzenie filmu przekonało ich do zakupu produktu czy też usługi.

Obecnie poradniki wideo cieszą się dużą popularnością nie tylko na YouTube, ale także w wynikach SERP. Często są pokazywane wyżej niż tutoriale w formie blogowej, jednak nie stanowi to reguły i zależy od konkretnej tematyki.

SEO dla treści Wideo

Właścicielom e-commerce polecam nie tylko tworzenie wpisów blogowych, ale również przygotowywanie kompleksowych filmików na YouTube, które będą mogli zaimplementować do swojego wpisu blogowego. Wiąże się to z większą widocznością w SERPach (YouTube i strona WWW) oraz możliwością wyższego zarankowania danego tematu blogowego z wideo w treści.

SEO 2024, 2025, 2026, 2027 i 2028 – mało optymistyczne przewidywania na kolejne lata

Przewidywania ekspertów Gartner na koleje lata SEO nie są optymistyczne, jednak okazują się tylko przewidywaniami i warto potraktować poniższą informację z dystansem.

O co dokładnie chodzi?

Według badaczy Gartner, do 2028 roku ruch organiczny marek w wynikach wyszukiwania zmniejszy się o 50% lub więcej! Warunkiem jest oczywiście regularne korzystanie przez użytkowników ze sztucznej inteligencji i trend wzrostowy, który nie wiadomo czy się utrzyma.

Możemy jednak się domyślać, że przewidywania te mogą zostać spełnione w mniejszym lub nawet przybliżonym stopniu.

SEO 2024 do 2028

Trendy SEO 2024 – o czym jeszcze warto pamiętać? [3 ważne wskazówki]

Biorąc pod uwagę nurt trendów ostatnich lat, zwróć szczególną uwagę na m.in.:

 • Odświeżanie contentu – treści na Twojej stronie powinny przechodzić przynajmniej podstawową przebudowę co 6-8 miesięcy (w innym wypadku możesz spodziewać się spadku ruchu, np. ze względu na nowych konkurentów);
 • Optymalizację mobilną – najnowsze badania Statista podają, że ponad 60% ruchu w witrynach jest generowanych z poziomu urządzeń mobilnych takich jak smartfony czy też tablety.
 • Link building – zwróć szczególną uwagę na pozyskiwanie odpowiednich kontekstowo i jakościowych linków z Twojej branży (np. za pomocą guest postów czy też viral contentu).

Bądź również na bieżąco z aktualizacjami algorytmów. Jak można wywnioskować z oficjalnych notatek Google, algorytmy w 2023 roku zmieniły się 10-krotnie w zakresie Core Update.

SEO 2024 - aktualizacje w Google

SEO 2024 – podsumowanie

W tamtym roku, pisaliśmy o tym, co się zmieniło w SEO 2023 w stosunku do 2022 roku i prawdę mówiąc – trendy AI uległy nasileniu a zmiany likwidujące spam (np. globalna aktualizacja z 21 października 2022 roku) sprawiły, że obecnie wyniki wyszukiwania są bardziej trafne niż kiedykolwiek, chociaż i tak pozostawiają wiele do życzenia.

Wyciek kodu źródłowego Yandex z kolei nie sprawił, że „rozszyfrowaliśmy” sekret pozycjonowania, natomiast rozwój Chata GPT dodał sporo spamu i spowodował, że trendy poszły w kierunku E-E-A-T – gwarantowania odbiorcom swojego doświadczenia i unikalnych wartości w niemal każdej treści.

Jeżeli myślisz, że nie warto inwestować w SEO w 2024 roku, ponieważ „SEO is dead”, to muszę Cię wyprowadzić z błędu. „SEO is alive” i będzie „żywe” nawet po 2028 roku, jednak powinieneś przygotować się na solidne zmiany pod kątem UX i Search Intent – bo to właśnie użytkownicy są najważniejsi. 

Jeżeli spełnisz wymagania użytkowników, zdobędziesz klientów – wówczas Google również potraktuje Twoją witrynę priorytetowo.

Zachęcamy do skorzystania z usług naszej firmy. Zwiększymy Twoją sprzedaż i widoczność marki w sieci za pomocą niekonwencjonalnych sposobów, które przyniosło SEO 2024. Pozostajemy do dyspozycji.

Trendy SEO 2024 – FAQ

Jakie są najczęstsze pytania i odpowiedzi na temat trendów SEO w 2024 roku?

1. Skąd czerpać informacje na temat SEO 2024?

Twoim głównym źródłem „newsów” na temat SEO 2024 i ogólnego pozycjonowania w wyszukiwarkach powinien być blog Google Search Central. Warto również śledzić blog Search Engine Journal oraz Ahrefs.

2. Jakie są rzeczywiste ceny za SEO 2024?

Koszt SEO 2024 zależy w dużej mierze od agencji, która Cię obsługuje. Musisz jednak liczyć się z kosztami nie mniejszymi niż 1 000 zł netto miesięcznie za pozycjonowanie lokalne. W przypadku e-commerce, minimalnym budżetem jest 2 000 zł netto miesięcznie.

Zawodowy copywriter wyspecjalizowany w branży szeroko pojętego marketingu internetowego. Międzynarodowy autor treści związanych z SEO oraz SEM. Działa na trzech rynkach - w Polsce, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Uwielbia edukować innych.
0 komentarzy
Wyślij komentarz