fbpx

SEO 2023 – co się zmieniło i co nas czeka w tym roku?

Dodał(a): Dominik Bigosiński

13 lut, 2023
SEO2023 - Co nas czeka w tym roku?

Branża SEO w 2023 roku ponownie stanie przed nowymi wyzwaniami. W ostatnim roku wprowadzono kilka ważnych aktualizacji algorytmów, które zwiększyły znaczenie aspektu UX i walkę ze spamem. Rok 2023 również zagwarantował nam wiele zmian już na samym początku, jednak biorąc pod uwagę obecne standardy, najważniejsze update’y jeszcze przed nami. Właśnie o nich porozmawiamy w dzisiejszym artykule, krótko podsumowując również cały 2022 rok. Miłej lektury!

SEO podsumowanie – najważniejsze zmiany w 2022 roku

W 2022 roku wprowadzono kilka aktualizacji rdzenia algorytmu, poprawki dot. sposobu wyświetlania recenzji produktowych w języku angielskim oraz podjęto kilka istotnych kroków, dzięki którym Google może skutecznie walczyć ze spamem (Spam Update). Aspekt UX również uplasował się na zdecydowanie wyższym poziomie za sprawą Update Helpful Content & Core Web Vitals. Poniżej omawiamy szczegóły.

Update Helpful Content

Update Helpful Content miał na celu lepiej dostosować wyszukiwania do intencji internautów. Aktualizacja ta promuje treści, które są użyteczne, jakościowe i pomocne. Implementacja UHP została wdrożona 9 września 2022 roku. Dzięki niej pozycjonowanie stron stało się procesem zdecydowanie bardziej wymagającym, ale niezwykle wartościowym. 

Core Web Vitals

Update dotyczący page experience został wdrożony ostatecznie 3 marca 2022 roku. Wcześniej obejmował w głównej mierze urządzenia mobilne. Obecnie również desktopy.

Spam Update 

Globalna aktualizacja, która została wdrożona 21 października 2022 roku. Dzięki temu Google skuteczniej walczy ze spamerskimi stronami wykorzystującymi cloaking oraz doorways. Warto również wspomnieć, iż tzw. Spam Update wyeliminował strony z nienaturalnym profilem linków zewnętrznych.


Trendy SEO 2023 – co się zmieniło?

Możemy śmiało stwierdzić, że kluczowe zmiany na 2023 rok pojawiły się wraz z początkiem stycznia, a nawet w grudniu 2022 – gdy zadebiutowała najnowsza wersja narzędzia Chat GPT-3. W ostatnich kilku miesiącach był to bardzo „gorący” temat, który rodził wiele pytań, a mianowicie:

  • co z prawami autorskimi?
  • co na to Google?
  • czy osoby wykorzystujące Chat GPT-3 są uczciwe wobec innych?

Rozwiązanie to na pewno ułatwia tworzenie treści, pozwalając użytkownikom wyszukiwać zdecydowanie trafniej, co może w przyszłości oznaczać fundamentalne zmiany w pozycjonowaniu. Z opinii internautów wynika, że rozwój Chat GPT-3 zmniejszy częstotliwość korzystania z organicznych (naturalnych) wyników wyszukiwania na rzecz sugerowania się rozwiązaniami oferowanymi przez sztuczną inteligencję.

Wyszukiwanie klasyczne i Chat GPT w wyszukiwarce Bing – rewolucja dzieje się na naszych oczach

ChatGPT wbudowany w wyszukiwarkę Bing

Żeby tego było mało CEO Microsoftu Satya Nadella ogłosił, że od teraz wyszukiwarka Bing będzie dysponowała dwoma sposobami wyszukiwania naraz – klasycznym oraz inteligentnym chatem. Spowoduje to prawdopodobnie, że użytkownicy rzadziej będą wchodzić na strony internetowe, co według niektórych zmniejszy wartość wyników organicznych. Czy na pewno? Biorąc pod uwagę, że przy odpowiedziach zostaną wyświetlone źródła – możemy zastanawiać się, ile osób będzie chciało je zweryfikować.

Wyciek kodu źródłowego Yandex

Pierwsze dwa miesiące 2023 roku to absolutny rollercoaster. Najpierw Chat GPT-3 oddany do powszechnego użytku na cały świat, następnie Bing rozwija swoją wyszukiwarkę o najnowszą aktualizację Chatu GPT, a chwilę później wszyscy poznają kod źródłowy Yandex.

To doskonała informacja, ponieważ dzięki temu można określić, co jest aktualnie ważne i jakie elementy mogą stać się istotne w przyszłości. Spośród najważniejszych czynników rankingowych Yandex możemy wymienić m.in.:

  1. Page Rank budowany na podstawie linków z sieci krajowych (wnioskujemy to po tym, że Yandex osobno liczy ukraiński Page Rank);
  2. Starsze linki mają największe znaczenie (im starszy link, tym bardziej wartościowy się okazuje);
  3. Oficjalnymi czynnikami rankingowymi są m.in. ruch i liczba UU (oznacza to, że ruch na stronie pochodzący z płatnych wyników wyszukiwania, np. Google Ads ma również znaczenie w kontekście SEO);
  4. Wikipedia jest traktowana lepiej od innych serwisów (prawdopodobnie ze względu na wyższą wartość edukacyjną);
  5. Ostatnia aktualizacja dokumentu ma znaczenie (jego wiek również);
  6. W SEO liczy się średnia pozycja domeny na wszystkie zapytania (to jeden z czynników rankingowych Yandex);
  7. Współczynnik klikalności na synonimy jest brany pod uwagę (Yandex weryfikuje CTR na podobne słowa kluczowe).

Przejdźmy w takim razie do meritum dzisiejszego artykułu i określmy trendy SEO 2023. Co czeka nas w tym roku? Zapraszamy do przeczytania!

10 trendów SEO 2023 – co czeka nas w tym roku? 

W 2023 roku czeka nas „walka” o uwagę użytkowników i dostosowywanie się do najnowszych wymagań pod kątem UX (ang. User Experience). Doświadczenia internautów będą ważne jak nigdy wcześniej. Wszystko po to, żeby serwisy WWW były użyteczne, intuicyjne, interaktywne i estetyczne wizualnie. Treści natomiast muszą odpowiadać zwięźle na pytania, rozwiązując najważniejsze problemy. Poniżej przedstawiamy 10 najważniejszych trendów SEO na rok 2023!

1. Indeksowanie mobilne

Prawie 60% ruchu w Internecie pochodzi z urządzeń mobilnych (źródło: statista.com). Między innymi właśnie dlatego Google zaczął weryfikować strony internetowe nie tylko pod kątem tzw. desktopów (czyli komputerów stacjonarnych i laptopów), ale także z perspektywy urządzeń mobilnych tj. smartfony, tablety czy nawet najnowsze smartwatche.

2. Wyszukiwanie głosowe

Jak podaje Sarah Berry – redaktorka serwisu WebFX, już w 2020 roku wyszukiwania głosowe stanowiły 50% spośród wszystkich wyszukiwań. Co ciekawe – według SocialMediaToday rozwiązanie to wykorzystuje także 52% kierowców podczas jazdy.

W konsekwencji przygotowując swoją stronę internetową zgodnie z obecnymi standardami, należy ją zoptymalizować pod kątem wyszukiwań z długiego ogona (tzw. long tail SEO keywords). Dlaczego? Ponieważ podczas wyszukiwania głosowego użytkownicy bazują na więcej niż 3-4 słowach kluczowych.

3. Wyszukiwanie wizualne

Wyszukiwanie wizualne to relatywnie nowy trend. Pomimo tego, że został wprowadzony w 2017 roku, umożliwia błyskawiczne znalezienie odpowiedzi na zadane pytanie przykładowo poprzez wykorzystanie zdjęcia zapisanego w Twoim smartfonie.

Aby przygotować się na kolejne miesiące roku 2023, powinieneś zadbać o umieszczenie w swoim serwisie najwyższej jakości obrazów oraz filmów. Warto także dołączyć do nich opisy i teksty alternatywne wspomagające osoby niedowidzące i niewidome. Wykorzystują one narzędzia odczytujące zawartość grafik.

4. Podobne pytania

Podobne pytania umożliwiają szybkie znalezienie odpowiedzi na dany temat. Google podsuwa je u góry organicznych (naturalnych) wyników wyszukiwania.

Twoja strona może się tam znaleźć, jeżeli dostępne na niej treści będą rozwiązywały rzeczywiste problemy internautów – najlepiej w kilku merytorycznych zdaniach. Powinieneś uwzględnić w tym przypadku słowa kluczowe z długiego ogona.

5. RankBrain

System sztucznej inteligencji. Za jego pomocą Google rozumie zapytania internautów w zdecydowanie prostszy sposób. Następnie klasyfikuje te wyniki, badając ich trafność. To krok w kierunku poprawy intencji użytkowników.

6. Uczenie maszynowe i sztuczna inteligencja

Uczenie maszynowe i sztuczna inteligencja to absolutna przyszłość. Nie chodzi w tym przypadku wyłącznie o SEO 2023, ale również SEO 2024, SEO 2025 i tak dalej. Obecnie sztuczną inteligencję można wykorzystać do m.in.:

  • optymalizacji treści i kodu źródłowego,
  • badania słów kluczowych,
  • opracowywania silosów tematycznych.

Warto również wspomnieć, iż treści, które generuje się automatycznie przez narzędzia do pisania AI są uważane za spam. Ich dodawanie może skutkować karą od Google. Obecnie jest to jeszcze niedoprecyzowane, ponieważ wykrycie generowanego contentu nie okazuje się do końca możliwe. Niektóre narzędzia antyplagiatorskie tego dokonują, ale trafność nie jest 100% (w konsekwencji tego typu programy mogą mylić treści pisane przez człowieka od wygenerowanych przez AI).

7. Ograniczenie śladu węglowego

Google wykorzystuje ogromne zasoby w celu odwiedzania milionów stron dziennie w celu zaindeksowania nowych treści. Teraz ma się to zmienić. Za sprawą wdrożenia protokołu IndexNow, crawlery mają odkrywać nowe treści warte przeskanowania, a następnie je sprawdzić i zaindeksować. Do tej pory wszystkie serwisy były odwiedzane bardzo podobnie – zarówno portale newsowe (wymagające codziennych aktualizacji), jak i zakładki „O nas” czy też evergreen content, którego nie zmienia się często.

Google w 2023 roku chce ograniczyć ślad węglowy, inwestując zasoby wyłącznie w rzeczywiście zmieniający się content – eliminując zbyt częste „wizyty” crawlerów na serwisach, które zmieniają się bardzo rzadko lub wcale.

8. MUM

MUM to kolejny „ukłon” w stronę użytkowników. Google wprowadzając Multitask United Model ma na celu stworzyć wyniki wyszukiwania w taki sposób, aby odpowiadały jak najkrótszą odpowiedzią na najbardziej złożone pytanie. 

Dzieje się to za sprawą umiejętnego tłumaczenia treści przez MUM, wartościowej analizy wideo i skutecznego odczytywania obrazów. Biorąc pod uwagę obecne standardy, MUM jest ponad 1000-krotnie potężniejszy niż inny model – BERT.

Aby przygotować się do zmian, jakie „zafundowało” nam Google za sprawą wprowadzenia MUM, należy dopracowywać treści, dodając przykładowo pod każdym artykułem sekcję FAQ (używając Schema FAQ), unikać kilkukrotnego powtarzania frazy głównej i skupiać się przede wszystkim na rozwiązywaniu problemów internautów.

9. Koniec z używaniem ciasteczek (Third Party Cookie)

Google ma skończyć z używaniem cookiesów. To „strzał w kolano” dla reklamodawców pod kątem targetowania reklam. Zyska na tym branża SEO, która zawsze bazowała na doborze właściwych fraz kluczowych i poprawie doświadczeń internautów, a nie na targetowaniu poprzez „śledzenie” użytkowników.

10. Passage Indexing

Treści wyczerpujące temat są niezbędne. Jeżeli natomiast kategorie produktowe o długopisach prezentowych zawierają 30 tysięcy znaków, to prawdopodobnie nie zostaną przeczytane, a tworzenie ich w takim zakresie nie jest konieczne. Google doskonale zdaje sobie z tego sprawę, zapowiadając Passage Indexing. Dzięki temu wyszukiwarka będzie skanować całą treść, kierując użytkowników wyłącznie do odpowiednich fragmentów.

Aby przygotować się na zmianę Passage Indexing w 2023 roku, należy strukturyzować treści, jak nigdy wcześniej. Czyli dzielić wpisy na jeszcze więcej nagłówków, stosować wypunktowania, wyliczenia i wdrażać tabelki. Warto również częściej aktualizować treść w obrębie danego adresu. Powinny na to zwrócić uwagę nie tylko serwisy usługowe, ale również sklepy internetowe.

Zawodowy copywriter wyspecjalizowany w branży szeroko pojętego marketingu internetowego. Międzynarodowy autor treści związanych z SEO oraz SEM. Działa na trzech rynkach - w Polsce, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Uwielbia edukować innych.
0 komentarzy