fbpx

Dlaczego warto mieć stronę www? – 17 powodów dla których każda firma powinna mieć stronę internetową

Dodał(a): Marta Rybiak

1 sie, 2022
Dlaczego warto mieć stronę www

Według badań wykonanych na zlecenie NordVPN Polacy spędzają w internecie średnio ponad 23 lata swojego życia, co przy średniej wieku 77,8 lat stanowi prawie ⅓ jego trwania.

Na stronie GUS czytamy: “Rozwój telekomunikacji i informatyki w ostatnich latach porównywany bywa do rewolucji przemysłowej, która zmieniła oblicze świata. XXI wiek, to wiek społeczeństwa informacyjnego i nowych technologii informacyjno-komunikacyjnych, które przyspieszają rozwój gospodarczy i przeobrażają naszą rzeczywistość”.

Również wg danych GUS wyszukiwanie informacji o towarach lub usługach stanowi ponad 65% wszystkich aktywności w sieci.

Liczby mówią same za siebie, prawda? Nasza codzienna rzeczywistość dzieje się w znacznym stopniu w internecie. W sieci mamy znajomych, informacje, hobby, coraz częściej pracę. Czy możliwe jest zatem nie posiadać strony internetowej dla swojego biznesu? Zdecydowanie nie! W poniższym tekście przedstawiamy kolejne argumenty, dla których każda firma powinna posiadać stronę www.

Dlaczego każda firma powinna posiadać stronę www

1. Strona internetowa buduje wiarygodność firmy

Strona www buduje wiarygodność firm

Wiarygodność Twojej firmy jest jednym z najważniejszych kryteriów decydującym o zainteresowaniu Twoją działalnością na rynku. Brak strony internetowej najczęściej wyklucza z dalszej współpracy. Niezależnie od tego jak dobry produkt proponujesz, nie posiadając witryny internetowej, wiarygodność Twojego przedsiębiorstwa, może zostać poddana w wątpliwość.

Trudno zweryfikować firmę na odległość, bez możliwości odwiedzenia jej, zapoznania się z jej działalnością. Wiele osób prywatnych czy przedsiębiorstw, nie znajdując Cię w witrynach www, prawdopodobnie poszuka innego, bardziej wiarygodnego partnera biznesowego. Dobra, ciekawa, przejrzysta strona internetowa mówi za Ciebie i o Tobie. To Twój wizerunek i doskonałe pierwsze wrażenie dla Twoich klientów. Jest wizytówką jakości i pewności zawieranych transakcji. Zawarte w niej dane firmy, pomogą w weryfikacji Twojej firmy np. w CEIDG; dane kontaktowe, opinie klientów czy baza produktów w 100% przekonują, że Twoja firma jest poważną instytucją, z której skorzystali inni. Pewni wiarygodności Twojej firmy, przyszli klienci chętniej podejmą współpracę właśnie z Tobą.

2. Strona internetowa buduje świadomość Twojej marki!

Strona www buduje świadomość marki

Najlepsze co możesz zrobić dla swojej firmy, to zachęcająco, przejrzyście i wiarygodnie przedstawić profil jej działalności na dobrze przygotowanej stronie internetowej.

Wyobraź sobie tradycyjną firmę: budynek, lobby, recepcja. Przychodzisz do niej, jako potencjalny kontrahent. Pierwsze, co zobaczysz to: piękne, duże logo w szklanej, idealnie czystej obudowie, następnie: ładne, przestronne, schludne wnętrza, wygodna kanapa, profesjonalne powitanie, witryny z produktami branżowymi i ich historią, degustacja produktów jeśli to branża spożywcza, ekspozycja osiągnięć i nagród …Myślisz: Fajnie tu. Podoba mi się. Jest profesjonalnie i ekskluzywnie. Na pewno to poważny gracz. Mają coś, czego nie mają inni. Lubię to!

A teraz przenieś to na grunt wirtualny. Twoja strona musi być właśnie taka! Ma być efektowna, profesjonalna i powodować, że inni Cię zapamiętają. Budowanie świadomości marki jest niezwykle istotnym elementem dla Twojego biznesu i zaczyna się właśnie w tym miejscu. Ciekawa strona www to swoista trampolina dla rozwoju Twojej firmy. Niezwykle istotne jest, aby jej design: logo, kolory, banery, nawiązywały do charakteru działalności i zapadały w pamięć. Treści zamieszczane w Twojej ofercie powinny łatwo trafiać i być rozumiane przez odwiedzających. W ten sposób pomożesz im zrozumieć i odkryć, że właśnie Twojego produktu potrzebują.

3. Strona internetowa pozyskuje dla Ciebie klientów

Strona www pozyskuje dla Ciebie klientów

Żyjemy w czasach globalizacji. Presja konkurencji jest ogromna. Firmy prześcigają się w pomysłach na unikalny produkt i jego reklamę. Wielu, jeśli nie każdy, rozpoczynający działalność biznesową w internecie, zachodzi w głowę jak pozyskać pierwszych klientów. Jak wyróżnić się na tle innych, podobnych przedsiębiorstw? Co zrobić, żeby znaleźli właśnie moja firmę? Odpowiedź jest prosta, dzięki odpowiednio przygotowanej, ciekawej i intuicyjnej stronie: sami Cię znajdą!

Ta sama zasada tyczy się również firm już działających i pragnących poszerzyć portfolio klientów.

Przeglądając w internecie dziesiątki podobnych stron, prawdopodobnie nie zapamiętasz żadnej. Intrygująca strona internetowa zostaje w pamięci. Zdobądź zaufanie! Wszystkie dane firmowe oraz historię swoją jako przedsiębiorcy, czy historię Twojej firmy, umieść w łatwym do znalezienia miejscu. Zamieszczaj aktualizacje i nowości, odpowiadaj na wiadomości i czat, resztę zrobi za Ciebie Twoja strona: kolory, ciekawa grafika, odnośniki i linki do porad, materiały video, ciekawostki, dobry kontent, spowodują że ktoś, kto raz Cię znalazł, doda Twoją stronę do ulubionych i poleci znajomym czy kontrahentom.

4. Strona internetowa w mediach społecznościowych – dzisiejsze MUST HAVE

Strona www w mediach społecznościowych

Przed rokiem internauci stanowili 84,5% wszystkich Polaków, a na początku 2022 roku było to już 87% społeczeństwa (mowa o wszystkich – bez względu na wiek!).

Media społecznościowe na dobre zagościły w naszym codziennym życiu. Obecnie są używane przez 27 milionów Polaków – 72% społeczeństwa. Przeciętny polski internauta w wieku 16-64 lata spędza na portalach takich jak Facebook czy Instagram średnio 6 godzin i 39 minut na dobę. 53,3% użytkowników Facebooka, korzysta z tego serwisu wyłącznie na smartfonach! Źródło: https://empemedia.pl/internet-i-social-media-w-polsce-2022-raport/

W konfrontacji z tymi danymi, trudno nie wspomnieć o tym, że w dzisiejszym świecie strona internetowa, poza tym, że bardzo dobra i unikalna, musi zaistnieć również w social media. Doskonałym pomysłem jest zintegrowanie strony WWW z mediami społecznościowymi. Ten zabieg, przynosi nieporównywalnie lepsze efekty niż tworzenie niezależnego profilu firmowego.

Profesjonalne zdjęcia i oprawa, logo, jedność treści, odnośniki do rzetelnej strony www, to niezwykle efektywna reklama Twojej firmy, która dodatkowo fenomenalnie wpłynie na budowanie świadomości marki, a Twoja oferta dotrze do znacznie większej liczby odbiorców.

Ważnym elementem, który może wpłynąć na rozpoznawalność i sprzedaż w Twojej działalności, jest również łatwość polubienia, udostępniania i komentowania w mediach społecznościowych. Dzięki każdemu “lubię to!”, dotrzesz do znajomych i znajomych znajomych użytkownika.

Wielokrotne rolowanie i “przemycanie” Twojego logo i nazwy, utrwala je w pamięci, budując pozycję Twojej marki w internetowej społeczności.

Sprawdzanie treści na smartfonie, przez większość użytkowników Facebooka, też nie jest bez znaczenia. W telefonie, zazwyczaj przeglądamy media w celach prywatnych, jesteśmy zrelaksowani, oglądamy ładne zdjęcia, czytamy ciekawe artykuły. Dzięki tej oprawie, decyzja zakupowa w Twojej firmie, która również ma piękną stronę, może zostać szybciej podjęta.

Porozmawiajmy o stronie idealnej
dla Twojego biznesu

5. Strona internetowa jest najlepszą reklamą Twojej firmy

Strona www jest najlepszą reklamą firmy

Strona internetowa to Twoja “agencja reklamowa”, która działa 24h/7/365. Gwarantuje stałą reklamę Twojemu przedsiębiorstwu. Możliwość publikowania obszernych ilości danych o produktach czy usługach w jednym miejscu, opisywania ich w szczegółach, daje potencjalnym klientom pełny dostęp do oferty i jest jedynym tak szerokim narzędziem marketingowym.

Łatwość rozbudowywania, dodawania nowych angażujących treści, sprzyja podtrzymywaniu zainteresowania i relacji z klientami. Zawartość już nieaktualna, może zostać świetnie wykorzystana jako element w opisie rozwoju historii firmy i przeniesiona do zakładki “tak było, tak jest” lub “zmieniamy się dla Was”.

Ten zabieg, pięknie wpisuje się w argumentację wiarygodności Twojego przedsiębiorstwa i pokazuje jego progres.

6. Strona internetowa szyldem Twojej firmy

Strona www jest szyldem Twojej firmy

Wraz ze wzrostem ilości osób korzystających z internetu, wzrasta grono Twoich potencjalnych klientów. Zgodnie z przytoczonymi danymi, w Polsce to już 87%. Jeśli nie posiadasz strony internetowej, jesteś dla tych osób niewidoczny. Wraz z galopującym wzrostem działalności wszystkich branż online, istnienie Twojej firmy w internecie nie jest opcją, a staje się koniecznością.

Dobra strona internetowa działa jak ładny, rzucający się w oczy szyld. Nie sposób przejść obok niego obojętnie. Nawet jeśli klient dziś nie odwiedzi Twojej firmy lub za pierwszym razem nie dojdzie do transakcji, możesz być pewien, że Cię zapamięta i do Ciebie wróci.

7. Strona internetowa pozwala kontrolować narrację

Opinie na stronie www

“Jak nas widzą, tak nas piszą”, przysłowie znane i bardzo prawdziwe. Zależy nam na wizerunku i tym, co myślą o nas inni. Szczególnego wymiaru nabiera to w przypadku firm. Od wizerunku bowiem, może zależeć lepsze jutro Twojego biznesu..
I choć gra toczy się o wielką stawkę, bo według SEOTribunal, dziennie 5.6 miliardów potencjalnych klientów przeszukuje Google, niestety, choć nie wiem jak bardzo byśmy się starali, nie zawsze mamy wpływ na to co o nas się mówi. Oceny bywają bardzo niesprawiedliwe, często spowodowane emocjami, niekoniecznie związanymi z biznesem. I choć jest to krzywdzące, trzeba z tym żyć.

Nawet najrzetelniej działające przedsiębiorstwa, spotkają się czasem z niezadowoleniem, tzw. “klienta bez krawata”:)
Strona internetowa jest doskonałym narzędziem, dzięki któremu Twój wizerunek tworzy historia przedsięwzięć, nie pojedynczy kontrahent.

Tutaj masz pełną kontrolę i wpływ na narrację Twojego opowiadania. Bądź uczciwy i rzetelny, a będziesz wiarygodny! Opisuj co robisz, jaką masz misję, do kogo chcesz trafić i po co. Dotrzymuj zobowiązań, a szybko zorientujesz się jak wiele osób szuka właśnie takiego przedsiębiorstwa, jak Twoje.

Ponadto strona internetowa daje Ci możliwość wyświetlana najlepszych recenzji i poleceń w widocznym miejscu. Im ich więcej tym lepiej, skutecznie zachęcą potencjalnych klientów do współpracy z Tobą.

8. Dobrze zoptymalizowana strona internetowa dobrze pozycjonuje się w wynikach wyszukiwania Google

Strona www dobrze pozycjonuje się w Google

Internet stał się najpotężniejszym i najbardziej rozbudowanym źródłem wiedzy, a wyszukiwarka Google jest absolutnym liderem wśród dostępnych narzędzi. O tym, jakim gigantem jest Google, mogą świadczyć dane z grudnia 2021, według których 92,64% populacji Europy korzysta ze wspomnianej wyszukiwarki (Źródło: gs.statcounter.com). Wujek Google radzi nie tylko w kwestii kuchennych trików czy samodzielnej diagnozy kaszlu.

Po wszelkiego rodzaju porady sięgamy w pierwszym rzędzie do sieci. Nie dziwi zatem fakt, że również w kwestii rozwiązań dla biznesu zaglądamy do internetu. Dobrze przygotowana, zgodna z wytycznymi Google czyli odpowiednio zoptymalizowana pod kątem SEO strona WWW, zapewnia wysokie pozycje, a co za tym idzie dużą widoczność naszej oferty dla potencjalnych klientów.

Wspólnie zwiększymy
Twoja sprzedaż!
Zadzwoń, porozmawiajmy.

9. Strona internetowa otwiera przed Tobą wszystkie rynki na świecie

Strona www otwiera wszystkie rynki na świecie

Internet nie ma ograniczeń czasowych czy geograficznych. Strona internetowa działać będzie wszędzie, a dzięki globalnemu zasięgowi, Twój produkt ma podobne szanse na znalezienie odbiorców za przysłowiowym “rogiem” jak po drugiej stronie kuli ziemskiej.

Nie musisz już martwić się, że Twoja działalność ma lokalnie sporą konkurencję. Internet pozwoli Ci zaprezentować się szeroko nie tylko w miejscu, w którym mieszkasz, ale też na skalę kraju czy świata.

Ciekawa, przyjazna użytkownikowi strona, może zdeklasować konkurencję i zwiększyć Twoje zyski. WWW przygotowana w kilku wersjach językowych dodatkowo zwielokrotnia Twoje możliwości na poszerzenie portfolio klientów za granicą. Wyobraź sobie, że sprzedajesz lokalny produkt np. kierpce. W górach jest tyle kramów i sklepików, że aż trudno uwierzyć, w jaki sposób wszystkie się utrzymują. A gdyby tak wysyłać je w inne rejony Polski lub za granicę? Dzięki fajnej stronie, wszystko jest możliwe.

10. Strona internetowa usprawnia kontakt

Strona www ułatwia kontakt

Strona WWW jest w dzisiejszym świecie pierwszą “twarzą” Twojej firmy. Warto zadbać, aby była odpowiednio przygotowana, przyjemna w odbiorze i przyjazna użytkownikowi. Klient zachęcony dodatkowymi usprawnieniami na stronie, takimi jak mapa kontaktów w różnych działach, formularze kontaktowe czy czaty, z pewnością chętnie dłużej pozostanie na stronie.

Automatycznie zwiększa to szanse, że odwiedzający stronę stanie się Twoim klientem i zostanie z Twoją firmą na dłużej i/lub chętniej do niej wróci lub ją poleci. Ważnym elementem jest również podpięcie linku GPS – mapy dojazdu do Twojej firmy. Pozwoli to zaoszczędzić czas Twoich pracowników, jak również czas i stres związany z szukaniem siedziby firmy przez Twoich klientów.

Pamiętaj też, że są klienci, którzy zanim zapytają, lubią dużo wiedzieć. Dla nich strona internetowa to samouczek i obsługa klienta w jednym. Jeśli się z Tobą skontaktują, to z pewnością po to, aby jedynie sfinalizować transakcję.

11. Strona internetowa pozwala na profesjonalnie przedstawienie oferty

Strona internetowa pozwala na profesjonalne przedstawienie oferty

Dobra strona internetowa to taka, która “żyje” i zarabia. Aby tak się stało, elementem kluczowym wydaje się być umiejętne zaprezentowanie oferty. Niezwykle ważnymi elementami są opis i prezentacja produktów. Niemniej, równie istotnym jest odpowiednie pogrupowanie asortymentu w katalogi, kategorie i podkategorie, co pozwoli użytkownikowi intuicyjnie i bez problemu odnaleźć to, czym jest zainteresowany. Nie zniechęcony trudnościami w poruszaniu się po stronie, a zachęcony kolorowymi zdjęciami, szczegółowymi opisami, danymi technicznymi z pewnością szybciej podejmie właściwą decyzję zakupową.

12. Strona internetowa to najtańsza forma pozyskiwania klientów

Strona internetowa to najtańsza forma pozyskiwania klientów

Od wielu dekad wiemy, że reklama jest dźwignią handlu. Tradycyjne formy reklamy są jednak czasochłonne w przygotowaniu i kosztowne w utrzymaniu. Rozwijając biznes koszty mają niebagatelne znaczenie. Strona internetowa jest najtańszą formą pozyskiwania klienta.

Zlecając wykonanie witryny www ponosisz koszt jej wykonania czyli opłatę za projekt graficzny i etap programistyczny. Ogromną zaletą strony internetowej jest to, że przez swą nieprzerwaną dostępność, pracuje dla nas cały czas, pozyskując kolejnych klientów.

Analizując koszt inwestycji vs. pozyskanie jednego klienta, to właśnie stworzenie i utrzymanie strony internetowej stanowi relatywnie najniższy koszt w pakiecie dostępnych form promocji. Wielce zachęcający wydaje się również fakt, że koszt z czasem maleje, gdyż liczba klientów nadal wzrasta a Twój koszt pozostaje na tym samym poziomie.

13. Strona internetowa nie chodzi na wakacje

Strona www nie chodzi na wakacje

Działalność w internecie, niezależnie od branży, toczy się bez przerwy. Nie ma godzin otwarcia ani zamknięcia. Dobrze przygotowana strona internetowa, to taki cyfrowy Ty, zawsze do dyspozycji klientów.

Twoja witryna ma pełną wiedzę, taką jak Ty i nigdy nie wymaga szkolenia, Ty ją aktualizujesz. Pracuje dla Ciebie cały czas. Nigdy nie śpi. Nie potrzebuje wolnego. Informuje, przetwarza zapytania, rejestruje zapytania klientów, dostarcza inspiracji i rozwiązań, zapewniając Twojej firmie niezmienną pozycję w branży. A Ty? możesz jechać na urlop.

14. Strona internetowa to Twój najlepszy pracownik

Strona www to najlepszy pracownik

Jeszcze nie tak dawno temu przedsiębiorca zakładający firmę musiał mieć lokal i produkt. Musiał też mieć wiedzę i czas dla swoich klientów. Większość czynności wykonywał sam, a kiedy już naprawdę nie dawał sobie rady, zatrudniał pracownika, który przejmował część obowiązków.

Koszty rosły, przedsiębiorca i tak nie miał czasu, bo nadal miał swoje obowiązki i dodatkowo szkolił personel, a wszystkich i tak nie sposób obsłużyć. Dziś Twoim najlepszym pracownikiem i asystentem może być Twoja strona internetowa. Z dobrze przygotowanym kontentem będzie udzielać informacji, edukować, prowadzić klienta za rękę krok po kroku.

Rezolutnych usatysfakcjonuje jakość zawartych informacji, nieśmiałych ucieszy fakt braku konieczności kontaktu z obsługą. A Ty w tym czasie, możesz zająć się nowym produktem, zaprosić potencjalnego klienta na prezentację, usprawniać dalej Swoją firmę.

15. Strona internetowa to śmiały krok w kierunku automatyzacji

Strona www to krok w kierunku automatyzacji

Strona internetowa pozwala na przeprowadzenie automatyzacji części procesów w Twoim przedsiębiorstwie. Do tych procesów w pierwszym rzędzie zaliczać się będzie proces sprzedażowy – składanie i opłacanie zamówień, śledzenie statusu zamówienia, ale również proces posprzedażowy, poprzez stworzenie modułu zwrotów i reklamacji czy serwisu.

Strona może również odciążyć proces obsługi klienta poprzez katalogowanie najczęściej zadawanych pytań wraz z odpowiedziami w zakładce FAQ.

Witryna może zawierać dokumenty do pobrania, umieszczone na serwerze, lub po zalogowaniu na koncie Twojego klienta. Podsumowując, strona internetowa może oszczędzić czas Twój i Twojego zespołu, co przełoży się na oszczędności w Twoich wydatkach.

16. Twoja konkurencja już ma stronę internetową

Konkurencja już ma stronę www

W dzisiejszych czasach poważna firma nie może istnieć bez strony internetowej. Wyścig z konkurencją często odbywa się przede wszystkim w internecie, ponieważ klienci właśnie tam będą Cię szukać. Twoja konkurencja też o tym wie i na pewno również zadba o to, czego szuka współczesny klient – profesjonalną i przyjazną witrynę WWW.

Większość konsumentów jest w dzisiejszych czasach dobrze zaznajomionych z internetem. Nawet jeśli nie do końca wiedzą, co chcą na stronie zobaczyć, to z całą pewnością dobrze wiedzą czego nie chcą i co spowoduje, że opuszczą Twoją stronę i trafią do konkurencji. Dlatego niezwykle ważne jest nie tylko to, aby stronę mieć, ale mieć taką witrynę, którą pokochają Twoi odbiorcy.

17. Strona internetowa może zbierać dla Ciebie ogrom danych sprzedażowych oraz raporty aktywności użytkowników

Strona internetowa zbiera dane o sprzedaży

Firma posiadająca stronę internetową zyskuje łatwy i szybki dostęp do wielu danych analitycznych jakże istotnych dla każdego przedsiębiorstwa. I chyba nikogo nie zdziwi fakt, że również i tu najpopularniejszym narzędziem analitycznym jest produkt Google – Analytics.

Korzystając z tego narzędzia pobierzesz np. takie dane jak: miejsce, czas i profil użytkowników Twojej strony, dzięki czemu lepiej zrozumiesz kto interesuje się Twoją działalnością. Możesz również prześledzić przy użyciu jakich przekierowań użytkownik trafił do Twojej witryny.

Sprawdzić możesz także kanały marketingowe, wykorzystane do przekierowania na Twoją stronę, co z kolei pozwoli na dalsze ich dostosowywanie i optymalizację kosztów w budżecie marketingowym. Ważnym elementem badania satysfakcji klienta i dźwignią dalszego wzrostu sprzedaży produktów, może być wprowadzenie systemu ocen produktów. Jest to zabieg dość powszechnie stosowany. Dodatkowym elementem badań, mogą być ankiety i sondy zamieszczane na stronie www lub w mediach społecznościowych lub wysyłane do klientów w procesie pozakupowym.

Podsumowanie

Na świecie powstały prawie 2 miliardy witryn internetowych i z każdym dniem przybywa ich coraz więcej. Z każdym dniem firmy tworzą i rozwijają swoje strony www, udoskonalają, wprowadzają całkiem nowe rozwiązania i trendy. Jeśli posiadasz firmę i nie masz strony internetowej, każdego dnia Ty nie stajesz do wyścigu o klienta.

Pytaniem nie jest “Czy warto mieć stronę internetową?”, a “Jaka strona WWW zachwyci moich klientów tym, co dla nich przygotowałem?”.

Zapraszamy do kontaktu. Przygotujemy dla Ciebie ofertę idealną dla Twojej branży!

Dyplomowana dziennikarka i specjalistka public relations z wieloletnim doświadczeniem w sprzedaży. Pasjonatka customer experience. Prywatnie miłośniczka podróży, górskich wędrówek, dobrej kuchni i fotografii.
0 komentarzy