fbpx

Czy bing z Chatem GPT oznacza koniec dla Google?

Dodał(a): Dominik Bigosiński

10 kwi, 2023
Czy Bing z Chatem GTP zagrozi Google?

Bing z Chatem GPT może przyciągnąć pewną część użytkowników – nie mamy co do tego żadnych wątpliwości. Natomiast, czy oznacza to koniec dla Google’a – wyszukiwarki, która ma obecnie ponad 93% udziałów na rynku wyszukiwarek? Odpowiedź na to pytanie zależy od stopnia rozwoju AI w przyszłości. Jedno jest pewne – rywalizacja między Google a Bing z pewnością się nasili, co zaowocuje lepszymi usługami i technologiami dla użytkowników. Jeżeli interesuje Cię tematyka sztucznej inteligencji oraz uczenia maszynowego w kontekście najpopularniejszych wyszukiwarek świata, koniecznie przeczytaj dzisiejszy artykuł! Miłej lektury.

Koniec wyszukiwarki Google za sprawą Bing i Chatu GPT – czy jest tak blisko, jak może się wydawać?

Koniec wyszukiwarki Google na skutek połączenia Bing z Chatem GPT może być bardzo blisko, pod warunkiem, że gigant z Mountain View:

  • zaprzestanie się rozwijać – na co się nie zapowiada, ponieważ obecnie Google rozwija własny system sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (Bard);
  • zrezygnuje z inwestycji w rozwój algorytmów wyszukiwania – wyszukiwarka Google obecnie wyznacza trendy w dziedzinie, jaką jest pozycjonowanie stron internetowych (a co za tym idzie, reszta wyszukiwarek, w tym Bing naśladują Google, co pozwala łatwo wypracować dodatkową przewagę konkurencyjną korporacji z Mountain View);
  • zupełnie zmieni kierunek działania – i porzuci branżę wyszukiwarek internetowych lub odsprzeda większość udziałów (na to się jednak nie zapowiada, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że Google jest obecnie liderem w tej dziedzinie i może kontrolować rynek poprzez wprowadzanie innowacji). 

Powyższy scenariusz jest bardzo mało prawdopodobny. Jeżeli natomiast zagłębimy się w potencjał Chatu GPT (np. w porównaniu do obecnej wersji Bard AI), dostrzeżemy spore różnice w działaniu.

Google + Bard vs Bing + Chat GPT – co wypada lepiej?

Obecnie Chat GPT jest zwycięzcą… głównie dlatego, że użytkownicy mogą pełnoprawnie go testować. Bard wiąże się z fazą testów – wyłącznie dla web developerów. Analizując jednak potencjał obu rozwiązań oraz informacje zawarte w sieci, możemy śmiało stwierdzić, że źródło danych jest bezsprzecznie po stronie Google. Wynika to z prostego powodu – Bard posługuje się aktualnymi danymi, ponieważ jest podłączony do Internetu. Chat GPT natomiast bazuje na informacjach z 2021 roku. Wdrożony jednak do Bing z odpowiednią wtyczką również może posługiwać się aktualnymi danymi.

Obecne informacje wskazują, że Bard może utworzyć zdecydowanie więcej porcji informacji w jednej chwili, podczas gdy Chat GPT przygotuje wyłącznie jedną treść. Co ciekawe – sztuczna inteligencja od Google będzie w stanie pomóc zarezerwować wakacje, znaleźć istniejące rezerwacje czy też planować posiłki. Chat GPT prawdopodobnie również nie będzie miał z tym problemu w kolejnych wersjach, natomiast… ile w tym prawdy? Tego nie wiemy.

Bing z Chatem GPT to koniec dla Google? – przewidywania

Obecnie (na 20.03.2023 r.) rynek wyszukiwarek przedstawia się następująco:

  1. Google (93.37%),
  2. Bing (2.81%),
  3. Yahoo! (1.13%),
  4. YANDEX (0.85%),
  5. DuckDuckGo (0.52%),
  6. Baidu (0.45%).

Możemy się spodziewać, że w perspektywie kolejnych trzech, czterech lub pięciu lat pierwsze dwie pozycje ulegną zdecydowanej zmianie. Wiele natomiast zależy od innowacyjności oraz poziomu jakościowego Barda od Google i Chatu GPT od firmy Microsoft.

Pewności nie mamy, ale bazując na danych historycznych i własnym doświadczeniu możemy stwierdzić, że proporcje prawdopodobnie się nie odwrócą (szczególnie 1:1). Należy jednak mieć na uwadze, że wbrew pozorom gorszą pozycję ma Google. To on ma dosyć spory “ogon”, na którym jest wyszukiwarka Bing i chcę dogonić odwiecznego lidera – Google.

Koniec wyszukiwarki Google za sprawą konkurenta Bing z Chatem GPT – podsumowanie

Przewidujemy, że Chat GPT wniesie nową jakość do wyszukiwarki Bing, co przełoży się na spełnienie intencji użytkowników. Zagwarantuje to prawdopodobnie większą liczbę osób, które będą rzeczywiście zainteresowane funkcjonalnościami oferowanymi przez Bing.

Pytanie tylko, czy Google i jego najnowszy “wynalazek” o pseudonimie Bard nie stanie się liderem… a wtedy być może nic się nie zmieni. Tego jednak nie wiemy – na obecną chwilę przewidujemy 60% udziałów dla Google i ponad 30% udziałów dla Bing w perspektywie kolejnych lat (lub nawet miesięcy po wydaniu Barda).

FAQ – najczęstsze pytania i odpowiedzi

Jakie są najczęstsze pytania i odpowiedzi na temat tego, czy Bing z Chatem GPT oznacza koniec dla Google?

1. Czy Bing z Chatem GPT może zastąpić Google?

Odpowiedź na powyższe pytanie zależy od stopnia rozwoju wyszukiwarki Google oraz Barda – sztucznej inteligencji od giganta z Mountain View. Jeżeli Bing wraz z Chatem GPT będzie oferował bardziej spersonalizowane wyniki, a użytkownicy się do niego przekonają – możemy spodziewać się sporych zmian na rynku wyszukiwarek.

2. Na kiedy Google ogłosiło premierę Barda?

Bard jest już w fazie testowej. Developerzy Google nie określili jednak dokładnej daty premiery. Według naszych szacunków, na Barda będzie trzeba poczekać minimum kilka miesięcy. Niektórzy twierdzą, że to zaledwie kilka tygodni. Okaże się niebawem.

Zawodowy copywriter wyspecjalizowany w branży szeroko pojętego marketingu internetowego. Międzynarodowy autor treści związanych z SEO oraz SEM. Działa na trzech rynkach - w Polsce, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Uwielbia edukować innych.
0 komentarzy