fbpx

Na czym polega promocja biznesu stacjonarnego w sieci?

Dodał(a): Mateusz Parucki

3 sty, 2022
Promocja biznesu stacjonarnego w sieci

Spis treści

Promocja biznesu lokalnego w sieci to szeroki wachlarz możliwości i realny sposób na szybki rozwój lokalnej marki. Zazwyczaj osoby działające ze swoim biznesem lokalnie dość nieufnie podchodzą do tego typu promocji, ponieważ jest ona dla nich nieznana i zagadkowa.

W rzeczywistości pozycjonowanie stron to same plusy oraz spore możliwości, a w tym tekście staramy się całościowo przedstawić zagadnienie promowania biznesu lokalnego w sieci i odpowiadamy na pytania – na czym tak właściwie taka promocja polega i czym jest.

Czym jest marketing internetowy?

Czym jest marketing internetowy

Marketing internetowy to największa dziedzina ogólnego pojęcia marketingu. Digital marketing zakłada promowanie się w internecie oraz przeprowadzanie różnorodnych działań reklamowych w sieci. Taka forma reklamy przeznaczona jest dla marek stacjonarnych – np. usługi budowlane, fryzjer, elektryk jak i marek internetowych – sklepy internetowe, sieci sklepów.

Celem marketingu internetowego jest pozyskiwanie nowych klientów dla promowanej marki, budowanie pozytywnego wizerunku, nawiązywanie długotrwałych relacji z klientami czy wspomaganie prowadzenia biznesu.

Do najpopularniejszych strategii marketingu internetowego możemy zaliczyć tworzenie i pozycjonowanie stron internetowych, content marketing, reklamowanie się poprzez systemy reklamowe takie jak np. Google Ads, promocję w social mediach czy marketing szeptany.

Jak w praktyce promuje się biznes lokalny w sieci?

Konin - jak promuje się biznes lokalny

Promocja biznesu lokalnego w internecie często powoduje wiele domysłów i niewiadomych. W praktyce promowanie marki lokalnej w internecie jest dość schematyczne, ale czasochłonne!

Pierwszym krokiem jest wybór, w jaki sposób będziemy promowali nasz biznes w sieci.

Możemy robić to samodzielnie lub zlecić to doświadczonej agencji interaktywnej. Jeżeli posiadamy zasoby finansowe najlepszym rozwiązaniem jest wybór agencji – unikniemy w ten sposób dziesiątek błędów oraz tysiąca godzin szkoleń.

Istnieją trzy typy agencji, do których można zgłosić się o pomoc:

  • Pierwszym z nich jest agencja marketingowa zajmująca się całościową promocją marki – zarówno w świecie rzeczywistym jak i w internecie. Świadczy ona najbardziej kompleksowe i szerokie usługi od wyboru odpowiedniej strategii marketingowej po wykonanie promocji w sieci.
  • Drugim typem agencji są agencje interaktywne. Świadczą one usługi reklamowe w internecie i jeśli zależy nam tylko na takim sposobie promocji, będą oferowały najbardziej kompleksową usługę marketingu internetowego tj. SEO (znane w Polsce jako pozycjonowanie), kampanie reklamowe w Google, Facebook, Instagram ADS, marketing szeptany, artykuły sponsorowane itp.
  • Ostatnim typem agencji jest agencja SEO. Zajmuje się ona pozycjonowaniem stron internetowych i jest to najlepszy wybór jeśli chcemy tylko i wyłącznie reklamować się w internecie poprzez naszą witrynę w wyszukiwarce Google.

Przy wyborze agencji zwróć uwagę na to:

  • Jak długo dana firma jest na runku – zdecydowanie unikaj firm które są na rynku krócej niż 2,5 roku. Średnio po takim okresie jednoosobowa działalność gospodarcza wchodzi na próg tzw. „dużego ZUS’u”. Firmy, które nie radzą sobie na runku najczęściej właśnie w tym momencie zawieszają swoją działalność!
  • Ile omawiana agencja posiada opinii, referencji oraz z jakiego pochodzą źródła – opinie w Google czy Facebooku od użytkowników bez imienia, nazwiska czy zdjęcia mogą być po prostu fikcyjne!
  • Jakie jest jej doświadczenie zawodowe. Zdecydowanie lepiej wybrać firmę, która od 10 lat zajmuje się projektowaniem stron niż agencję, która robi to dopiero od 2 lat.
  • Na ile atrakcyjna jest jej oferta – każdy z nas lubi tzw. „obsługę przy jednym okienku”. Sprawdź czy wybrana przez Ciebie firma będzie w stanie zrealizować dla Ciebie inne projekty – np. wizytówki czy papier firmowy. Pamiętaj: czasu nie da się kupić, dlatego jest on tak cenny!

Wybrałeś już agencję idealną dla siebie? Pora na kontakt oraz ustalenie wszystkich kwestii. W trakcie rozmowy handlowcy powiedzą nam, jakie usługi mogą zaoferować, przedstawią nam propozycję promocji naszego biznesu oraz podadzą jej przybliżony koszty i warunki współpracy. Gdy zdecydujemy się na obsługę marketingu internetowego w danej agencji, podpiszemy z nią umowę, a agencja rozpocznie promowanie naszego biznesu stacjonarnego w sieci.

Wybierając opcję samodzielnego promowania swojego biznesu powinieneś zaopatrzyć się w dużą ilość wolnego czasu. Samo pozyskanie wiedzy o tym jak zacząć i jakich błędów unikać może potrwać kilka lat. Dobrze jest zaopatrzyć się w książki znanych marketerów lub kursy online, które w znacznym stopniu przybliżą Cię do celu…

Zastanów się jednak: Czy zamierzasz być w swojej firmie jednocześnie wykonawcą i specjalistą od marketingu? Czy faktycznie masz na to czas?

Decyzja należy do Ciebie…

Ważne kwestie dot. marketingu internetowego

Marketing internetowy - ważne kwestie

Pierwszą ważną kwestią w temacie marketingu internetowego są finanse. Chcąc promować nasz biznes stacjonarny w sieci mamy do wyboru sposoby darmowe oraz płatne.

Wybierając agencje interaktywną oprócz budżetu na same działania promocyjne, będziemy musieli doliczyć również – najczęściej ok. kilkudziesięciu procentową prowizję, czyli wynagrodzenie dla agencji interaktywnej. Dzięki ogromnej ilości różnych sposobów promocji w sieci możemy reklamować się w internecie, zarówno przeznaczając kilkuset złotowe sumy, jak i kwoty do nawet kilkuset tysięcy złotych miesięcznie.

Z marketingu internetowego możemy korzystać niezależnie od tego, jakiej wielkości biznes lokalny prowadzimy, a także w jakiej branży działamy. Ważną informacją – szczególnie dla osób, które nigdy nie promowały się w sieci, jest fakt, że marketing internetowy możemy wdrażać niezobowiązująco oraz stopniowo bez konieczności dużej inwestycji.

Promując nasz biznes stacjonarny w internecie, możemy dotrzeć do ogromnego grona nowych klientów – którzy mieszkają w danej okolicy lub często w niej bywają. Ten format reklamy może z czasem stać się naszym głównym sposobem pozyskiwania kontrahentów lub stać się idealnym uzupełnieniem naszych dotychczasowych działań.

Nie zmarnuj swojej szansy – bądź widoczny w sieci!

Cześć! Mam na imię Mateusz, rocznik '88. Jestem założycielem oraz wspólnikiem firmy Ciekawa Strona. Swoją przygodę z kodowaniem stron internetowych zacząłem w 2004 roku, a pierwszy komercyjny projekt oddałem klientowi w 2007 roku. Od 2012 r. realizuję kampanie reklamowe w Google Ads, a od 2017 optymalizuję strony i sklepy internetowe pod kątem SEO. Moje specjalizacje to: ecommerce, kampanie reklamowe w Google Ads oraz optymalizacja techniczna pod kątem Pozycjonowania (SEO).
1 komentarz
  1. Diana Lubinska

    Ciekawy wpis. Od siebie dodam jeszcze, że można skorzystać z konkursów graficznych, w których biorą udział różni graficy a logo czy papier firmowy jest gotowy w kilka dni.