Gdy przygotowujesz się do otwarcia sklepu internetowego, warto pochylić się nad tematem doboru odpowiedniego hostingu. Może on mieć bardzo istotny wpływ na to, jak funkcjonować będzie e-sklep. Przekonaj się dlaczego i zobacz, na jakie aspekty trzeba zwrócić uwagę wybierając hosting dla e-commerce.
Tworząc stronę internetową, trzeba skupić się na wyborze odpowiedniej domeny (adresu/nazwy strony) oraz hostingu (miejsca, w którym przechowywana są pliki witryny). Podobnie jest w przypadku e-sklepu – jednak w tym wypadku rola odpowiedniego hostingu jest jeszcze ważniejsza niż w przypadku prostej strony-wizytówki. W końcu wolne działanie, pojawienie się błędu czy problemów z bezpieczeństwem mogą oznaczać… utratę klienta.
Zobacz, które aspekty są kluczowe podczas wybierania serwera dla sklepu internetowego. Sprawdź, które konkretnie elementy oferty mają wpływ na poszczególne czynniki w działaniu serwera. W tym artykule dowiesz się jak wybrać hosting dla Twojego sklepu internetowego.
Szybkość
Jednym z najważniejszych aspektów sklepu internetowego, jest jego szybkie działanie. Dlaczego? Otóż ma to ogromny wpływ na tzw. doświadczenie użytkownika, czyli UX (User Experience). Jeżeli strona ładuje się wolno, pobranie grafik zajmuje kilkadziesiąt sekund, a porównywanie produktów z oferty ciągnie się w nieskończoność, to… trudno mówić o pozytywnym doświadczeniu użytkownika. W konsekwencji klient skłonny jest wyjść ze strony i sprawdzić ofertę konkurencji. W związku z tym – w dużym skrócie – wolno działający sklep może przekładać się na niższe konwersje.
Szybkość działania sklepu internetowe zależy od wielu czynników. Kompresja grafik, czystość kodu, brak błędów w skryptach – to tylko przykłady kwestii na jakie należy zwrócić uwagę. Istotny jest jednak także hosting. Jeżeli bowiem sklep jest umieszczony na zbyt słabym serwerze – jego działanie będzie mocno utrudnione. Czym zatem kierować się podczas wyboru serwera dla sklepu internetowego?
Szybkie dyski twarde
To, gdzie znajdują się pliki Twojego sklepu internetowego, ma wpływ np. na to, jak szybko zostaną one odnalezione i jak szybko uda się je uruchomić. Serwer jest maszyną, która ma wiele cech wspólnych z komputerem osobistym – a zatem dane strony przechowywane są na dyskach twardych.
Dyski twarde mogą być jednak różnych generacji – stare dyski talerzowe HDD mają prędkość odczytu i zapisu, która jest za niska, aby zapewnić szybkie działanie dla rozbudowanego sklepu internetowego. Dlatego też tak ważne jest to, aby zdecydować się na hosting oparty na nośnikach typu SSD. Taka technologia zapewnia kilka czy nawet kilkanaście razy szybszy dostęp do plików.
foto: atpinc.com
Jeżeli zależy Ci na najlepszych rozwiązaniach na rynku, wybierz technologię SSD NVMe. To obecnie najwyższa półka, gdy chodzi o dyski oferowane przez firmy hostingowe. Zapewniają one jeszcze szybszą pracę niż w przypadku standardowych SSD.
Właściwy przydział zasobów
Hosting to usługa, która polega na współdzieleniu zasobów serwera pomiędzy poszczególnych klientów. Oznacza to, że jedna maszyna może obsługiwać kilka czy nawet kilkadziesiąt różnych aplikacji internetowych. W związku z tym istotne jest to, aby każdy z klientów miał zapewniony minimalny przydział zasobów, który będzie mu przysługiwać nawet wtedy, gdy serwer będzie pracować pod mocnym obciążeniem.
Wybierając hosting dla sklepu internetowego, trzeba przyjrzeć się kwestii przydziału procesora oraz pamięci operacyjnej. W końcu każdy proces wykonywany przez serwer angażuje do pracy właśnie te podzespoły. Jeżeli nie chcesz mieć problemów ze zbyt wolno działającym serwerem – postaraj się, aby mieć zapewnione przynajmniej 1 GHz (lub 1 rdzeń) procesora i przynajmniej 1 GB pamięci operacyjnej RAM.
Silniki pamięci podręcznej
Kolejną istotną kwestią jest obsługa silników pamięci podręcznej. Tzw. cache polega na tym, że do uruchomienia strony można wykorzystywać dane przechowywane w pamięci szybkiego dostępu. Dzięki temu do wyświetlenia strony (a także podczas nawigacji po niej) nie ma konieczności każdorazowego wysyłania zapytania do bazy danych – w końcu można korzystać z pamięci, która jest “pod ręką”.
Żeby było to możliwe – hosting musi umożliwiać obsługę silników pamięci podręcznej. Jeżeli w ofercie znajdziesz obsługę Redis lub Memcached, oznacza to, że hosting obsługuje taką technologię.
Nowoczesne oprogramowanie
Gdy chodzi o szybkość sklepu internetowego, bardzo istotne jest samo oprogramowanie serwera. Standardowym programem serwerowym jest Apache. Okazuje się jednak, że w przypadku dynamicznych stron korzystających z PHP – a w szczególności sklepów opartych na WordPressie i silniki WooCommerce – znacznie lepiej radzi sobie program LiteSpeed.
LiteSpeed może zwiększyć wydajność interpretera o 50% w porównaniu do Apache. W związku z tym jeżeli chcesz uruchomić sklep na WooCommerce lub innych silnikach opartych na PHP, dobrze aby hosting korzystał ze wspomnianego oprogramowania.
Aktualność
Czym jest aktualność serwera oraz jaki ma wpływ na działanie sklepu? Tak naprawdę chodzi tutaj o aktualność technologii stosowanych na hostingu. Hosting jest bowiem usługą udostępniania zasobów serwera – jednak oprócz samej przestrzeni dyskowej, jest to także infrastruktura software’owa. Jeżeli serwer stosuje nieaktualizowane technologie, to prędzej czy później doprowadzi to do problemów z działaniem sklepu internetowego.
Jest to związane z faktem, że aktualizacje technologii – a mowa tu zarówno o stosowanych protokołach, językach programowania, czy programach do obsługi serwera – mają na celu zapewnienie ich jak najszybszego i najbezpieczniejszego działania. W niektórych przypadkach nieaktualne rozwiązania mogą być “dziurawe” – czyli pozostawiać możliwość przejęcia lub naruszenia integralności danych czy nawet doprowadzić do paraliżu sklepu internetowego. Nie bez znaczenia jest także kwestia szybkości – w końcu każda aktualizacja ma na celu działać bardziej wydajnie.
Aktualna wersja PHP
Dynamiczne strony oparte są na języku PHP, który odpowiada za komunikację pomiędzy stroną a bazą danych – pobiera z niej dane potrzebne do wyświetlenia witryny. Większość sklepów opartych na silnikach typu WooCommerce, PrestaShop czy Magento – opiera się właśnie na tym języku.
Język PHP jest jednak stale aktualizowany. Po wprowadzeniu nowej wersji, jest ona aktualna mniej więcej przez 2 lata. Po tym czasie wychodzą już tylko podstawowe łatki bezpieczeństwa. Korzystając z nieaktualnych wersji PHP możesz nie tylko doprowadzić do wolniejszego działania sklepu, ale także do rozmaitych problemów z kompatybilnością pomiędzy silnikiem strony (a także pluginami, widgetami itd) a serwerem.
W związku z powyższym, wybierając serwer dla sklepu internetowego, koniecznie postaw na serwer, obsługujący najnowsze wersje PHP.
Gotowość na HTTP nowej generacji
HTTP to protokół wykorzystywany do komunikacji pomiędzy przeglądarką odwiedzającego, a serwerem. Gdy taka osoba wpiszę adres strony internetowej w przeglądarce, kontaktuje się ona z serwerem, a następnie pobierane dane niezbędne do wyświetlenia strony.
Protokół na przestrzeni lat doczekał się wielu generacji. Obecnie standardem jest HTTP/2, jednak właśnie wprowadzana jest nowa generacja – HTTP/3. Każda z nowych generacji zapewnia większe bezpieczeństwo połączeń oraz umożliwia szybszą komunikację. Dlatego też tak ważne jest to, aby serwer był gotowy na obsługę najnowszej generacji połączeń.
Stabilność
Dobrze funkcjonujący sklep internetowy powinien być stabilny – umożliwiając bezproblemowe dokonanie zakupu przez klienta. Dlatego też powinien być on dostępny najdłużej, jak to tylko możliwe – o każdej porze dnia i nocy. Przerwy techniczne w sklepie mogą bowiem np. odstraszyć potencjalnego klienta.
Duża w tym rola hostingu. Jeżeli serwer sam ma problemy techniczne lub gdy przyczynia się do wyłączenia stron na skutek przekroczenia limitów – zdecydowanie utrudnia to Twoją sprzedaż online. Jak się przed tym zabezpieczyć?
Uptime – czyli dostępność serwera
Jednym z ważniejszych czynników, gdy chodzi o stabilność serwera jest uptime. To określenie odnosi się do czasu, w którym usługa hostingowa jest faktycznie dostępna. Uptime na poziomie 99,9 oznacza, że usługodawca zapewnia, że czas, w którym usługa jest niedostępna (np. z powodu prac technicznych) nie przekroczy 0,1% w skali miesiąca. Zatem w ciągu tygodnia może to być maksymalnie ok. 10 minut.
foto: statuscast.com
Wybierając hosting o wysokim uptime’ie możesz liczyć, że prace techniczne na serwerze nie będą prowadzić do częstej niedostępności Twojego sklepu dla klientów.
Najważniejsze limity na hostingach
Hosting współdzielony opiera się na udostępnianiu zasobów jednego serwera dla wielu klientów. W związku z tym podczas korzystania z takiej usługi trzeba się liczyć z wieloma ograniczeniami i limitami – aby nie doprowadzić do sytuacji, w których jedna aplikacja internetowa nadmiernie zużywa zasoby.
Gdy limity są zbyt uciążliwe, mogą okazać się problemem dla prawidłowego funkcjonowania strony. Gdy zostaną przekroczone przez sklep internetowy, mogą prowadzić np. do zerwania połączenia, pojawienia się błędów czy nawet… czasowej niedostępności usługi. W związku z tym szczególnie przyjrzyj się ograniczeniom dotyczącym:
- jednoczesnych procesów PHP – to ograniczenie dotyczy zużycia interpretera PHP w ramach jednego konta hostingowego. Dla prawidłowej pracy sklepu internetowego trzeba zapewnić przynajmniej 10 jednoczesnych procesów;
- jednoczesnych połączeń HTTP – gdy limit ten będzie na zbyt niskim poziomie, duże zainteresowanie stroną może prowadzić do zrywania połączeń u użytkowników. W związku z tym powinno to być przynajmniej 1000;
- limit transferu – każde uruchomienie strony, ale także prace na serwerze wiążą się ze zużyciem transferu. Jeżeli hosting umożliwia wyłącznie 25 GB transferu w miesiącu, w po przekroczeniu tego ograniczenia, konto zostanie zawieszone do momentu opłacenia dodatkowego pakietu transferu. W związku z tym zawsze należy zapewnić sobie zapas, gdy chodzi o ten limit. Dla niektórych sklepów 250 GB miesięcznie może okazać się wystarczające, podczas gdy dla innych (mających wiele produktów o rozbudowanych opisach) będzie to za mało. Dlatego też warto rozglądać się za serwerem, który nie nakłada takich limitów.
Dostępność pomocy technicznej
Podczas prac nad sklepem internetowy, ale także np. w przypadku cyberataku, bardzo istotny może okazać się szybki kontakt z dostawcą usług hostingowych. W związku z tym jest bardzo istotne zarówno to, aby hostingodawca umożliwiał pomoc techniczną w modelu 24/7, ale także aby udostępniał wiele form kontaktu ze sobą.
Dlatego też wybierając hosting dla sklepu internetowego, upewnij się, że oferuje on coś więcej niż tylko kontakt mailowy. Infolinia, chat czy nawet dedykowany system obsługi zgłoszeń – wszystko to może ułatwić szybkie informowanie o problemie i monitorowanie awarii na serwerze.
Intuicyjność
To jak bardzo intuicyjny będzie Twój sklep internetowy zależy przede wszystkim od Ciebie – w końcu to od ciebie zależy dobór layoutu czy opracowanie architektury e-sklepu. Jednak serwer może mieć wpływ na to, jak bardzo intuicyjna… okaże się zarządzanie sklepem. W jaki sposób?
Otóż administracja sklepem internetowym często wymaga np. modyfikowania ustawień serwera. Oczywiście najwięcej tego typu działań podejmuje się na samym początku – podczas wdrożenia sklepu. Jednak także później może pojawić się konieczność np. stworzenia nowego konta poczty elektronicznej, utworzenia dostępu FTP czy zmiany generacji języka PHP. W jaki sposób wybrać hosting, który będzie intuicyjny?
Autoinstalatory
Dzięki niektórym technologiom stworzenie sklepu internetowego może okazać się łatwiejsze, niż mogłoby się wydawać. Tak będzie np. wtedy, gdy hosting udostępni swoim klientom rozmaite autoinstalatory. Dzięki nim zainstalowanie sklepu internetowego na serwerze może odbyć się przez zaledwie kilka kliknięć.
W zależności od konkretnej oferty, hostingodawca może udostępnić np. autoinstalatory:
- WordPress (niekiedy wraz z WooCommerce)
- Joomla
- Magento
- Prestashop
Korzystając z takich rozwiązań, wystarczy tylko wskazać podstawowe dane i wybrać szablon, aby móc rozpocząć publikowanie pierwszych produktów w sklepie internetowym.
Wygodny panel
Bardzo istotne jest także to, aby panel administracyjny udostępniany przez hostingodawcę był wygodny, przejrzysty i intuicyjny. Bardzo istotne – szczególnie w przypadku bardziej zaawansowanej konfiguracji – może okazać się udostępnienie takiego panelu w języku polskim.
Bezpieczeństwo
Gdy mowa o hostingu dla sklepu internetowego nie można pominąć bardzo istotnej kwestii, jaką jest bezpieczeństwo. Można je rozumieć na wiele sposobów. Z jednej strony chodzi o zabezpieczenie sklepu internetowego przed cyberatakami. Z drugiej strony – konieczne jest zapewnienie bezpieczeństwa i integralności danych wysyłanych przez klientów, które są niezbędne do realizacji zamówienia.
Jaka jest w tym rola hostingu? W jaki sposób możesz zadbać o to, aby serwer faktycznie był bezpieczny dla Twojego sklepu internetowego? Koniecznie przyjrzyj się poniższym czynnikom.
SSL
Klient chcąc dokonać zakupu w sklepie internetowym dzieli się swoimi danymi osobowymi ze sprzedawcą. W związku z tym sklep, przetwarzając dane osobowe, musi dołożyć wszelkich starań, aby były one odpowiednio zabezpieczone. Duża w tym rola bezpiecznego połączenia HTTPS, w którym przesyłane dane są chronione przed przejęciem czy ingerencją osób z zewnątrz.
foto: comodosslstore.com
Jednak, żeby było możliwe nawiązanie takiego bezpiecznego połączenia – konieczne jest, aby strona miała certyfikat SSL. Odpowiada on za weryfikację strony w przeglądarce użytkownika. Jeśli certyfikat jest ważny (co potwierdza wydająca go instytucja certyfikująca), możliwe jest nawiązanie szyfrowanego połączenia HTTPS. Dzięki temu dane wpisane podczas zakupu produktu w Twoim sklepie są szyfrowane.
Certyfikat SSL wielu kojarzy się z dodatkowym wydatkiem. Prawda jest jednak taka, że hosting może oferować certyfikat SSL w wersji bezpłatnej. Takie rozwiązanie jest w pełni funkcjonalne, a jednocześnie nie wymaga ponoszenia dodatkowych kosztów. W związku z tym zdecydowanie warto wybrać hosting, który umożliwia skorzystanie z takiego rozwiązania.
Backupy
Podczas różnego rodzaju prac prowadzonych w sklepie internetowym, może dojść do utraty ważnych danych. Takie sytuacje mogą zdarzyć się podczas wprowadzania nowych produktów do oferty, jak i przy aktualizacji silnika sklepu internetowego. Brak kopii bezpieczeństwa może wówczas doprowadzić do sporych problemów.
Okazuje się, że może Cię przed tym ochronić hosting. W jaki sposób? Jeżeli będzie on zapewniał automatyczną kopię zapasową, to możesz szybko przywrócić utracone dane. Ważne jest to, aby backup był wykonywany przynajmniej 1 raz dziennie. Istotne jest także to, aby był dostępny przez przynajmniej 7 dni – w końcu nie zawsze od razu uda Ci się spostrzec, że ważne dane zostały usunięte.
Ochrona przed cyberatakami
Hosting powinien także dbać o bezpieczeństwo przechowywanych przez Ciebie danych przed wszelkiego rodzaju złośliwym oprogramowaniem. Serwer powinien mieć zainstalowany program antywirusowy, który na bieżąco monitoruje i wykrywa tego typu zagrożenia.
Program antywirusowy to zaledwie podstawa. Oprócz tego istotny jest firewall, dzięki któremu możesz zabezpieczyć sklep internetowy przed cyberatkami. Odpowiada on za bieżące monitorowanie zapytań kierowanych w stosunku do strony. W przypadku, gdyby były one podejrzane, są one automatycznie blokowane.
Ochrona poczty e-mail
Nie można zapominać o tym, że hosting wykorzystuje się nie tylko do przechowywania danych strony internetowej, ale także do obsługi poczty elektronicznej. W końcu – gdy chcesz utrzymywać adres e-mail we własnej domenie – to właśnie serwer zapewnia infrastrukturę, która to umożliwia.
Bardzo ważne jest to, aby hosting oferował zabezpieczenia, chroniące przed nieautoryzowaną wysyłką wiadomości z Twojego adresu e-mail. Odbywa się to za pośrednictwem 3 protokołów:
- SPF (Sender Policy Framework) – odpowiada za weryfikację domeny, poprzez sprawdzenie czy maile z danej domeny mogą być wysyłane z danego adresu IP;
- DKIM (DomainKeys Identified Mails) – weryfikuję wysyłaną wiadomość poprzez porównanie podpisu prywatnego (z użyciem klucza prywatnego) z kluczem publicznym zamieszczonym na serwerach DNS dla danej domeny;
- DMARC (Domain-based Message Authentication, Reporting and Conformance) – protokół określający, jakie działania mają być wykonane w przypadku naruszenia bezpieczeństwa poczty. Może decydować o nałożeniu kwarantanny lub usunięciu wiadomości, ma za zadanie przygotować informację zwrotną w przypadku naruszenia bezpieczeństwa poczty elektronicznej.
Hosting ma ogromne znaczenie dla poprawnego funkcjonowania sklepu internetowego. Widzisz, że podczas wyboru serwera należy zwrócić uwagę na szereg czynników. Na pewno warto poświęcić trochę czasu na dobór odpowiedniego hostingu – ponieważ może on mieć pozytywny wpływ na szybkość, bezpieczeństwo czy stabilność Twojego sklepu.
A jaki powinien być najlepszy hosting? To już zależy od Twoich konkretnych wymagań. Liczę na to, że zwracając uwagę na przedstawione przeze mnie parametry, będziesz w stanie znaleźć serwer o parametrach dostosowanych do specyfiki Twojego sklepu internetowego.
0 komentarzy