fbpx

Co to jest Blog i po co się go prowadzi?

Dodał(a): Marta Rybiak

13 lut, 2023
Co to jest Blog

Blog to rodzaj podstrony lub samodzielnej strony internetowej. Jest dynamicznym elementem uzupełniającym bardziej statyczną całość np. branżowej strony internetowej lub samodzielnie działającym medium opisującym wybraną tematykę. Jego treść jest powiązana tematycznie ze stroną główną i rozwija i/lub uzupełnia jej zagadnienia. Jest uważany za jeden z najważniejszych elementów content marketingu.

Treścią bloga jest to co autor ma do przekazania, ale również to, co jest pożądane przez czytelnika. Wpisy muszą być:

Blog to rodzaj systematycznych publikacji, w swej formie trochę przypominający dziennik. W rzeczywistości, jest kolejną odsłoną pamiętników internetowych, popularnych przed 20-30 laty i posiada wiele ich cech. Galopujące tempo powstawania nowych form egzaltacji w sieci, również tę formę wypowiedzi zmusiło do ewolucji. Dzienniki elektroniczne, którym wraz z rozwojem YouTube, TikTok czy mediów społecznościowych wróżono rychły upadek, ewoluowały się do formy bloga i cieszą się ogromnym zainteresowaniem.

  • na temat,
  • interesujące,
  • angażujące,
  • odpowiadać na pytania,
  • dostarczać ciekawych informacji,
  • edukować.

Elementem niezwykle istotnym jest periodyczność wpisów. Nowe treści powinny być publikowane regularnie, najlepiej codziennie. Częstotliwość publikacji połączona z atrakcyjnością treści, zapewnia stałą widoczność w sieci i podtrzymanie uwagi odbiorców.

Bloga warto prowadzić z pasją i zaangażowaniem. Na tle wielu działających firm z tej samej branży, wiele z nich również prowadzi bloga i czymś trzeba się wyróżnić. Jednym z najważniejszych elementów jest systematyka i niezłomność. Wielu, na którymś etapie drogi do celu, zaprzestaje regularności, obniża jakość, przez co stają się coraz mniej interesujący i widoczni!, aż w końcu zainteresowanie stroną zamiera.

Główne funkcje bloga

Główne funkcje bloga
  1. Generuje ruch i zainteresowanie = sprzedaż. Świetne rozwiązanie do zwiększenia ruchu oraz łatwego pozycjonowania strony internetowej.
  2. Buduje lojalność i zaufanie = sprzedaż. Prezentuje treści o charakterze edukacyjnym lub informacyjnym, które wzmacniają autorytet i eksperckość witryny firmowej i autora.
  3. Zatrzymuje stałych i przyciąga nowych, potencjalnych klientów = sprzedaż. Zapewnia “miejsce” na mniej formalną publikację ciekawostek, anegdot, nowości, aktualności, daje przestrzeń do kontaktu z klientem, przyciągając i zatrzymując uwagę czytelnika.
  4. Zapewnia widoczność = sprzedaż. Regularność publikacji to gwarancja bycia obserwowanym i istnienia w sieci.

Jak poznać oczekiwania klienta?

Oczekiwania klienta

Właściwe rozpoznanie potrzeb klientów, jest kluczem w doborze strategii i tematyki bloga, a co za tym idzie – jego sukcesu. Skąd zatem brać interesujące tematy odpowiadające na kłębiące się w głowach klientów, zapytania? Skąd wiedzieć, co intryguje użytkowników i przyniesie Ci ruch na stronie i sprzedaż Twoich usług/produktów?

Wbrew pozorom nie jest to temat łatwy. Jeśli nie jesteś specjalistą w zakresie marketingu, opracowanie strategii warto pozostawić agencji marketingowej. Fachowe porady, a być może nawet prowadzenie Twojego bloga przez specjalistów, mogą pomóc uniknąć frustracji i zniechęcenia w długim procesie drogi do sukcesu.

Zanim rozpoczniesz proces rozpoznania potrzeb klienta, uporządkuj i zdiagnozuj swoją pozycję na rynku. To co jest potrzebne, czego szukają Twoi potencjalni klienci, jest w zasięgu ręki.

Od czego zacząć?

  1. Sprawdź na którym miejscu w wynikach wyszukiwania Google, jest usługa/produkt, na którym Ci zależy.

    Jak dobrać słowa kluczowe, które wskażą najtrafniejsze wyniki?

    Zastanów się w jaki sposób sam szukasz interesujących Cię treści. Jakie frazy wpisujesz w wyszukiwarkę. Twoi potencjalni klienci będą robić to w podobny sposób.
    Zapytaj swoich znajomych/rodzinę/współpracowników z jakich słów skorzystaliby, gdyby szukali podobnej firmy.

    Kiedy określisz słowa kluczowe, uruchom swoją przeglądarkę w trybie prywatnym (incognito). Przejdź na stronę Google.pl i wpisz słowa kluczowe, które Cię interesują np. „fryzjer Poznań”.
  2. Poznaj frazy z Twojej branży, które są najczęściej wprowadzane w wyszukiwarce Google.

    Średnia miesięczna ilość wyszukiwań danej frazy to tak zwany volume. Jest informacją o tym, jak wielu użytkowników szukało usługi lub produktu przy użyciu danego słowa. Internet oferuje darmowe generatory słów kluczowych takie jak na przykład Ahrefs https://ahrefs.com/pl/keyword-generator. Wybierz te słowa, które mają największy volume. Wśród nich znajdź takie frazy, które w sposób naturalny można wpleść w Twoją działalność i budować z nich dobre treści blogowe, stale nawiązujące do Twojego produktu.
  3. Dowiedz się kto jest Twoim głównym konkurentem i jak prowadzi swoją działalność.

    Jak to zrobić?

    Po weryfikacji w punkcie 1 i 2, dowiesz się, które firmy znajdują się najwyżej w wynikach wyszukiwania oraz które wyświetlają się w mapach Google (biznes lokalny). To one są Twoją konkurencją. Zapoznaj się z zawartością na ich stronach WWW. Przyjrzyj się, w jaki sposób oferują swoje usługi/produkty i w jaki sposób prowadzą komunikację z klientami za pomocą bloga.

Wszystkie te informacje dostarczą Ci wiedzy:

  1. Czym interesują się klienci.
  2. W jaki sposób konkurencja dotarła na szczyt.
  3. Czego konkurencja nie robi i czym możesz się wyróżnić.
  4. Co możesz zrobić lepiej niż konkurencja.

Tematyka jaką interesują się klienci to ta, wokół której powinny krążyć tematy Twojego bloga. Z najczęściej wyszukiwanych słów kluczowych, należy stworzyć linki, zagnieżdżane we wpisach na blogu, które będą kierować ruch z bloga do Twojego sklepu lub usługi. Kolejno twórz artykułu i publikuj je w poczytnych portalach. W artykułach zamieść linki, kierujące ruch do bloga.

Podsumowanie

Współczesny blog może stanowić fundament Twojej strategii internetowej. Stawia Cię w roli specjalisty, który doskonale zna swój produkt, z pasją o nim opowiada, dzieli się wiedzą, a co najważniejsze wie czego potrzeba klientowi.

Dyplomowana dziennikarka i specjalistka public relations z wieloletnim doświadczeniem w sprzedaży. Pasjonatka customer experience. Prywatnie miłośniczka podróży, górskich wędrówek, dobrej kuchni i fotografii.
0 komentarzy