fbpx

Pozycjonowanie lokalne czyli najszybszy sposób na zwiększenie przychodów!

Dodał(a): Mateusz Parucki

23 lut, 2022
Pozycjonowanie lokalne w Google

Pozycjonowanie strony internetowej to aktualnie jeden z najrentowniejszych sposobów promocji firmy lokalnej w sieci! Na wysoką pozycję w lokalnych wynikach wyszukiwania składa się wiele czynników, między innymi dobrze zaprojektowania strona internetowa. Wysoka pozycja firmowej strony w Google na często wyszukiwane branżowe słowa kluczowe w Twoim mieście to gwarantowany przepis na sukces.

Czym jest pozycjonowanie lokalne?

Pozycjonowanie lokalne w Google skutkuje osiąganiem wysokich pozycji naszej witryny w organicznych (darmowych) wynikach wyszukiwania na wybranym obszarze (np. na terenie miasta, gminy czy powiatu). Ten rodzaj optymalizacji SEO jest idealny dla branż działających na określonym terenie (np. elektryk, hydraulik, pomoc drogowa) lub znajdujących się w wybranym obszarze (np. fryzjer, dentysta, fizjoterapeuta).

Wyobraźmy sobie taką sytuację: Pana Marka z Konina od kilu dni boli ząb. Postanawia, że musi jak najszybciej udać się do dentysty. W tym celu otwiera przeglądarkę w swoim smartfonie i wpisuje “dentysta konin” (frazę lokalną – w tym przypadku ukierunkowana na miejscowość Konin). Wyszukiwarka Google w odpowiedzi na zapytanie Pana Marka wyświetla mu dentystów znajdujących się w miejscowości Konin. Jeżeli agencja SEO w odpowiedni sposób skonfigurowała dentyście profil w Google Moja Firma – pojawi się on również w tym obszarze wyników wyszukiwania.

Lokalne wyniki organiczne - pozycjonowanie lokalne

Inny ciekawy przykład: Pani Marlena przeprowadziła się z mężem do Wrześni. Po kilku godzinach spędzonych na meblowaniu mieszkania dopadł ich solidny głód. Pani Marlena proponuje, aby jej mąż zamówił włoską pizzę na cienkim cieście. Mąż pani Marleny wpisał w wyszukiwarce na swoim tablecie frazę “włoska pizza września”. Wyszukiwarka Google w odpowiedzi na zapytanie wyświetliła listę lokalnych pizzerii. Mąż Pani Marleny był bardzo głodny, tak więc wybrał pierwszą pozycję wyników organicznych, czyli lokalną Pizzerię presto.

Przykład wyników organicznych - pozycjonowanie lokalne

Dlaczego pozycjonowanie lokalne jest tak skuteczne?

Żyjemy w czasach dynamicznych. Na ulicach zrobiło się tłoczno, każdy z nas ma co raz to mniej czasu a internet stał się nierozłącznym elementem życia każdego z nas. Cenimy sobie szybkie rozwiązanie problemu czy znalezienie informacji w dosłownie kilka sekund.

Przypomnij sobie czego ostatnio szukałeś w swoim smartfonie… nie ważne czy były to wyniki meczu, lokalny fryzjer czy gazetka reklamowa z Twojego ulubionego marketu. Ważne jest, że informacji szukałeś właśnie w swoim mobilnym urządzeniu.

Domyślnie każdy z nas ma włączone tzw. „usługi lokalizacji”, dzięki czemu urządzenie jest w stanie sprawdzić naszą lokalizację z dokładnością do nawet kilku metrów! Google wykorzystuje te informacje, aby „zaserwować” Ci odpowiednie wyniki (np. firmy czy sklepy) znajdujące się najbliżej Ciebie.

Dlatego też, im lepiej zoptymalizujemy swój serwis internetowy pod wyniki lokalne Tym więcej klientów z naszej okolicy będzie w stanie do nas dotrzeć.

Korzyści z pozycjonowania lokalnego

Korzyści pozycjonowania lokalnego

Największą korzyścią pozycjonowania lokalnego jest możliwość wyprzedzenia w wynikach organicznych wiele znanych i prestiżowych marek, które stawiają głównie na pozycjonowanie globalne i rzadko kiedy skupiają się na małych miejscowościach liczących średnio 100 tys. mieszkańców. Wyprzedzenie takiego lidera branży buduje nasz lokalny prestiż oraz wizerunek.

Drugim niepodważalnym atutem jest skuteczne dotarcie do grona potencjalnych klientów, którzy znajdują się w naszej okolicy. Według badań psychologicznych większość z nas woli skorzystać z usług lokalnego specjalisty aniżeli sprawdzonego i wysoko ocenianego fachowca, który znajduje się np. 100 kilometrów od nas. Świadomość, iż ktoś jest blisko buduje w nas większe poczucie bezpieczeństwa.  

Trzecia korzyść to cena usługi. W mniejszych miejscowościach pozycjonowanie lokalne może oscylować w granicach nawet 500 zł miesięcznie. W porównania do pozycjonowania globalnego (np. terytorium Polski), które może oscylować w okolicach dziesiątek tysięcy złotych są to niewielkie koszty, które na pewno przełożą się na zwiększenie grona potencjalnych odbiorców.

Ile kosztuje pozycjonowanie lokalne?

Pozycjonowanie lokalne - ile kosztuje?

Koszt pozycjonowania lokalnego zależny od jest od kilku czynników: konkurencyjności na rynku lokalnym, jakości strony docelowej oraz wielkości miejscowości. W przypadku firmy lokalnej znajdujące się w miejscowości do 100 tys. mieszkańców koszt usługi realizowanej przez naszą agencję oscyluje w granicach 800 zł netto miesięcznie.

W pakiecie pozycjonowania lokalnego klient otrzymuje:

  • Pełną optymalizację swojej strony internetowej: optymalizację tagów Meta, dodanie obszernej ilości treści, opisanie obrazów, optymalizacja wielkości mediów, optymalizacja kodu oraz szybkości witryny, w skrajnych przypadkach – zmiana hostingu.
  • Prowadzenie specjalistycznego bloga: wpisy dostosowane są do branży klienta. Strona rozrasta się z miesiąca na miesiąc i buduje w oczach Google wizerunek „lokalnego eksperta”.
  • Pozyskiwanie jakościowych linków: linki przychodzące to nadal ważny element pozycjonowania. Staramy się pozyskiwać jak najbardziej jakościowe linki do strony docelowej klienta.
  • Artykuły sponsorowane: Solidne artykuły w portalach lokalnych oraz branżowych w znacznym stopniu podnoszą autorytet strony oraz budują prestiż klienta.

Potrzeby każdego klienta są inne, dlatego każdorazowo przeprowadzamy audyt strony oraz przygotowujemy kartę potencjału celem rzetelnej wyceny naszych usług.

Potrzebujesz naszej pomocy? Napisz lub zadzwoń – to nic nie kosztuje.

Cześć! Mam na imię Mateusz, rocznik '88. Jestem założycielem oraz wspólnikiem firmy Ciekawa Strona. Swoją przygodę z kodowaniem stron internetowych zacząłem w 2004 roku, a pierwszy komercyjny projekt oddałem klientowi w 2007 roku. Od 2012 r. realizuję kampanie reklamowe w Google Ads, a od 2017 optymalizuję strony i sklepy internetowe pod kątem SEO. Moje specjalizacje to: ecommerce, kampanie reklamowe w Google Ads oraz optymalizacja techniczna pod kątem Pozycjonowania (SEO).
0 komentarzy